Podróż po kontynentach

Ameryka Północna

Położenie

 Ameryka Północna, a w tym Ameryka Środkowa, położona jest na półkuli północnej oraz zachodniej. Jej powierzchnia to 24 230 000 km², co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na Ziemii co sprawia, że jest na 3 miejscu pod względem wielkości kontynentów. 

Klimat:

Dzięki położeniu geograficznemu na kontynencie występują wszystkie strefy klimatyczne : surowy klimat polarny na północy, klimat umiarkowany kontynentalny o dużym zróżnicowaniu temperatur latem i zimą, klimat górski Kordylierów, klimat podzwrotnikowy morski Kalifornii i Florydy, aż po klimat podzwrotnikowy suchy Arizony i Nowego Meksyku. Wyspy położone na południu mają bardzo ciepły i wilgotny klimat, pozostający pod wpływem pasatów. Szerokość geograficzna, wysokość nad poziomem morza, odległość od morza, prądy morskie i ukształtowanie powierzchni, to wszystko ma wpływ na temperaturę i opady. Zimny północny wiatr, tak zwany 'blizzard', powoduje spadek temperatury i burze śnieżne daleko na południu, często nad Zatoką Meksykańską. Zderzenie zimnych i tropikalnych mas powietrza powoduje obfite opady, powstanie niszczycielskich trąb powietrznych, huraganów. Ogromna powierzchnia kontynentu jest pod wpływem klimatu polarnego, subpolarnego czy umiarkowanie chłodnego przez co trwałe egzystowanie na tych terenach północy jest wręcz niemożliwe. 

Roślinność i Zwierzęta

Północno-zachodnia część Ameryki jest głównie zamieszkiwana przez niedźwiedzie grizli. Niedźwiedź czarny występuje zaś na terenach górzystych i leśnych, od północnej Kanady do Florydy i Meksyku. Arktyczne rejony Ameryki, od Alaski po Kanadę i Grenlandię, zajęte są przez woły piżmowe. Bizony, zwane żubrami amerykańskimi, żyją na preriach Ameryki Północnej. Amerykański podgatunek łosia można spotkać na Alasce, w Kanadzie oraz w północnych Stanach Zjednoczonych. Jeleń wirginijski szczególnie występuje na południu od Kanady, lecz też w południowej Kanadzie, w Meksyku czy północnej części Ameryki, aż po Peru. Na arktycznej tundrze lub lasotundrze występują renifery tundrowe, czyli karibu. Kojoty zamieszkują obszary od Alaski do Meksyku. Skunksy natomiast są szeroko rozpowszechnione w Ameryce Północnej. Ich obszary występowania sięgają od Oceanu Atlantyckiego po Ocean Spokojny oraz od południowych prowincji Kanady po północny Meksyk. Południowa część kontynentu zamieszkana jest przez pekari, które żyją w różnorakich środowiskach. Od pustyń po tropikalne lasy deszczowe. 

W Ameryce Północnej strefowy układ roślinności jest zaburzony przez południowy przebieg pasm górskich. Daleka północ zajęta jest pustyniami arktycznymi, zwanymi Barrens, południe zaś to bezdrzewna strefa tundry, rosną tam mchy, porosty, niskie krzewy, turzyce oraz trawy. Dalej tundra przechodni w borealną strefę lasów iglastych, odpowiada tajdze eurosyberyjskiej, ze świerkiem, sosną, modrzewiem i jodłą. Występują tam również bagna z torfowiskami. Nad Oceanem Atlantyckim mamy lasy , w których występują takie drzewa jak buki, klony czy choinki kanadyjskie oraz lasy liściaste z orzesznikami, magnoliami, a także tulipanowcami. Wewnątrz kontynentu jest obszar bezleśnych stepów i półpustyń, jedynie na górach można znaleźć drzewa. Nad Oceanem Spokojnym jest zaś obszar lasów iglastych z sekwojami, jedlicami oraz żywotnikami. Ku południowi lasy przybierają charakter podzwrotnikowy, a na ma południowej Florydzie także zwrotnikowy. Na zachód od Missisipi rozciągają się prerie. W Kordylierach zaś pasma górskie pokryte są lasami iglastymi, natomiast powyżej panuje roślinność alpejska. Kotliny pokryte są półpustyniami oraz pustyniami słonymi lub bylicowymi. W południowej Kalifornii roślinność jest wiecznie zielona, podobna do śródziemnomorskiej makii, a także chaparrala. Natomiast południowo-zachodnia część USA oraz północno-zachodni Meksyk są pokryte gorącymi półpustyniami, a także pustyniami ze skrajnie suchoroślowymi krzewami, głównie kreozotowymi, niskimi drzewami, takimi jak juka, a również kaktusami, na przykład cereusami olbrzymimi czy opuncjami. Nadmorskie części Ameryki Środkowej mają roślinność typowo neotropikalną. Wybrzeża północne i wschodnie pokrywają wiecznie zielone lasy równikowe, a zachodnie (suche) — lasy okresowo zrzucające liście, sawanny i kserofityczne zarośla. 

Ludność

Amerykę Północną zamieszkuje obecnie 579 milionów ludzi co stanowi około 8% ludności na świecie. Kontynent głównie zamieszkany jest przez ludzi o jasnej, ciemnej oraz czerwonej karnacji. Najbardziej zaludnionymi terenami są : Bermudy (1189 osób/km²) oraz Barbados (607 osób/km²). Najmniej zaludnione miejsca to : Kanada (3 osoby/km²) i Grenlandia (0,2 osób/km²). Najczęściej używanymi językami zaś są : angielski, hiszpański, chiński, francuski oraz kreolski, tagalski i wietnamski. 

6. Kraje, stolice i ludność : 

 1. Stany Zjednoczone, Waszyngton – 308 878 120 

 1. Meksyk, Meksyk – 107 563 903 

 1. Kanada, Ottawa – 33 989 040 

 1. Gwatemala, Gwatemala – 15 655 188 

 1. Kuba, Hawana – 13 346 676 

 1. Dominikana, Santo Domingo  9 234 039 

 1. Honduras, Tegucigalpa – 9 001 204 

 1. Haiti, Port-au-Prince – 8 108626 

 1. Salwador, San Salvador – 6 704 932 

 1. Nikaragua, Managua  5469 109 

 1. Kostaryka, San José – 4 678 179 

 1. Panama, Panama – 4 000 124 

 1. Jamajka, Kingston – 2 790 832 

 1. Bahamy, Nassau  301 790 

 1. Barbados, Bridgetown  281 968 

 1. Belize, Belmopan  279 457 

 1. Saint Lucia, Castries – 163 312 

 1. Saint Vincent i Grenadyny, Kingston – 117 534 

 1. Grenada, Saint George’s - 90 006 

 1. Dominika, Roseau – 69 029 

 1. Antigua i Barbuda, Saint John’s  68 722 

 1. Saint Kitts i Nevis, Basseterre – 39952 

Terytoria zależne : 

Anguilla, Bermudy, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Grenlandia, Gwadelupa, Martynika, Montserrat, Navassa, Portoryko, Saba, Saint-Barthélemy, Saint-Pierre i Miquelon, Sint EustatiunSint Maarten, Turks i Caicos, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych. 

Szybki Quiz

Informacje (research): Hanna Kołodziejczyk

Układ strony: Michalina DaszekDodaj komentarz


Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl