Podróż po kontynentach

Europa

Położenie

Europa w całości leży na półkuli północnej, na granicy półkul wschodniej oraz zachodniej. Ląd Europy graniczy z Oceanem Atlantyckim na północy, na zachodzie z Oceanem Atlantyckim, na południu z Morzem Śródziemnym oraz Morzem Czarnym. Natomiast na wschodzie jest umowna granica z Azją.

Klimat

Większość terenu Europy leży w klimacie umiarkowanym (na północy chłodnym a na południu ciepłym). Tylko półwyspy na południu kontynentu znajdują się w strefie zasięgu klimatu podzwrotnikowego.

Roślinność i zwierzęta

Roślinność Europy jest bardzo różnorodna; na północy obszar jest arktyczny i bezleśny. Im dalej na południe tym więcej lasów i zrośli. Naturalna roślinność została wyniszczona w większości przez działalność człowieka. Jej pozostałości chronione są w rezerwatach i parkach narodowych.

W Europie żyją m.in.  renifery, niedźwiedzie, łosie, susły, dziki, sarny, żubry, daniele, pelikany, szakale, salamandry, wróble, szpaki, orły, kawki oraz wiele innych.

Ludność

Liczba mieszkańców (2020) to 746 mln. Europa jest trzecim kontynentem pod względem liczby ludności; natomiast jest ona jedynym, którego liczba spada.

Kraje

W Europie znajduje się 46 państw. Są to:

 Albania, Andora, Austria, Belgia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Kazachstan, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Szybki Quiz

Informacje (research): Maria Tarabura

Układ strony: Michalina DaszekDodaj komentarz


Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl